Mandagarana

او که شادمانی مردم من را نمی خواهد از ما نیست ، او برده بی مزد اهریمن است. زنان میهن من بزرگوار و برازنده اند ،خان و مان مردم من شادمان و سترگ است ، پدران ما دانا و فرزندان ما دلیرند ،بدین ‌نشان هرگز شکست نخواهیم خورد بدین ‌نشان هرگز فریفته نخواهیم شد. کوروش کبیر

در جستجوی ریشه های گمشده در تاریخ: موزاییک های کاخ بیشاپور
نویسنده : Gareaghaji - ساعت ۳:۱۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٩ آذر ۱۳٩٠
 

هر دو موزاییک جزیی از تزیینات ایوان کاخ شاپور اول (۲۷۲-۲۴۱ م) دومین شاه ساسانی در شهر بیشاپور فارس است. این شهر پس از پیروزی او در برابر روم و به احتمال زیاد به وسیله اسرای جنگی روم ساخته شد (برخلاف هخامنشیان که تمام کاخهایشان به وسیله کسانی که حقوق دریافت می کردند ساخته شده). بیشاپور به معنی شهر شاپور است.

این موزاییک که بانویی چنگ نواز را نشان می دهد، اکنون در موزه ی لوور ِ پاریس قرار دارد. هر موزاییک شامل صدها قطعه کوچک است که مانند پازل در کنار یکدیگر قرار می گیرند.


اینگونه آثار به نام ِ ایرانی-رومی شناخته شده اند چون هم در تکنیک و هم در تصویر نشانه های هر دو فرهنگ به چشم می خورد. با توجه به فراوانی اینگونه موزاییک ها درآثار ِ به جا مانده از روم، به احتمال بسیار زیاد این موزاییک ها به وسیله ی یک هنرمند رومی ساخته شده چون با توجه به روابط ایران و روم در دوره ساسانی احتمال تبادل فرهنگی بسیار کم است.

این موزاییک که بانویی با دسته گلی در دست را نشان می دهد در موزه ملی ایران قرار دارد. این موزاییک ِ ایرانی-رومی متعلق به نیمه دوم قرن سوم پس از میلاد است.

نخستین تصویر را از ویکیپدیای انگلیسی و دومین تصویر و توضیحات آن را از وبگاهِ دانشگاهِ آلاباما برداشته ام.