Mandagarana

او که شادمانی مردم من را نمی خواهد از ما نیست ، او برده بی مزد اهریمن است. زنان میهن من بزرگوار و برازنده اند ،خان و مان مردم من شادمان و سترگ است ، پدران ما دانا و فرزندان ما دلیرند ،بدین ‌نشان هرگز شکست نخواهیم خورد بدین ‌نشان هرگز فریفته نخواهیم شد. کوروش کبیر

تکوک های ایران باستان، موزه ی متروپولیتن
نویسنده : Gareaghaji - ساعت ٦:٥٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ آذر ۱۳٩٠
 

این تکوک به جا مانده از دوره ی اشکانی (سده ی دوم پیش از میلاد) و از جنس عاج است که در شهر نیسا (عشق آباد کنونی) کشف شده است. انتهای تکوک به تندیس یک نیمه انسان ختم می شود که زنی را بر روی دوش سمت چپ خود حمل می کند.


این تکوک ساخت اواخر دوره ی اشکانی یا اوایل ساسانی (سده ی سوم پس از میلاد) در میانرودان است. این اثر ترکیبی از یک صورت مدیترانه ای و یک تکوک ایرانی است.


این تکوک اکه ز نقره ساخته شده و به نقش یک بز وحشی ختم می شود، بسیار شبیه به تکوک های دوره ی هخامنشی است. هرچند نحوه ی تزیین بخش بالایی آن به هنر پسا هخامنشی شباهت دارد. زمان ساخت این اثر بین سده های چهارم و دوم پیش از میلاد تخمین زده می شود.

این تکوک با نقش گربه ی وحشی، کشف شده در ایران و ساخت سده ی نخست پیش از میلاد یا سده ی نخست پس از میلاد یعنی دوره ی اشکانی است. جنس این اثر نقره ی طلاکاری شده است.

در نقش تکوک ها علاوه بر نقش جانوران از نقش انسان نیز استفاده می شده. نوع آرایش مو و تاج در این اثر شبیه به آثار دوره ی هخامنشی با شخصیت زن است. زمان ساخت این اثر سده ی سوم یا چهارم پیش از میلاد معادل با اواخر دوره ی هخامنشی یا اوایل دوره ی سلوکی تخمین زده می شود.

این تکوک با نقش شیر-هیولای شاخدار ساخت سده ی سوم یا چهارم پیش از میلاد و کشف شده در آناتولی است.