Mandagarana

او که شادمانی مردم من را نمی خواهد از ما نیست ، او برده بی مزد اهریمن است. زنان میهن من بزرگوار و برازنده اند ،خان و مان مردم من شادمان و سترگ است ، پدران ما دانا و فرزندان ما دلیرند ،بدین ‌نشان هرگز شکست نخواهیم خورد بدین ‌نشان هرگز فریفته نخواهیم شد. کوروش کبیر

ظرفهای نقره ای دوره هخامنشی
نویسنده : Gareaghaji - ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ آذر ۱۳٩٠
 

شکل بالا ظرف نقره ای به ارتفاع 3.3 سانتی متر و قطر 17.3 سانتی متر را نشان می دهد که متعلق به دوره ی هخامنشی است. این ظرف با نقش گلبرگ هایی تزیین شده که به صورت متناوب با شکل شیرهای بالداری که صورتی شبیه به خدای مصری، بِس، دارند تکرار می شوند. این اثر اکنون در موزه ی بریتانیا قرار دارد.


این ظرف نقره ای به ارتفاع 4 سانتی متر و قطر 30.7 سانتی متر، وزن 952 گرم و حجم 1.9 لیتر،  متعلق به دوره ی هخامنشی و بسیار شبیه به ظروف نقره ای اردشیر یکم است که در ادامه ی متن مشاهده می شود. گفته می شود که این ظرف در مازندران کشف شده و بین سالهای 1931 و 1935 به دست ت.ل. جکز یکی از مدیران شرکت نفتی انگلیس در تهران رسیده است. این طرف از یک صفحه ی نقره ای یکپارچه و دارای خلوص بسیار بالا ساخته شده است.

این ظرف نقره ای که در موزه ی متروپولیتن قرار دارد، یکی از چهار ظرف مشابه با نام اردشیر اول هخامنشی است. سه ظرف دیگر در موزه های بریتانیا، گالری فریر واشنگتن و موزه ی رضا عباسی در تهران نگهداری می شوند. متنی که به خط میخی بر روی دهانه ی ظرف نگاشته شده بیانگر این است که این طرف در خانه ی اردشیر اول هخامنشی ساخته شده. ظرفهایی با نام فرمانروا غالبا به عنوان هدیه بین حکومت های مختلف جابجا می شده. البته در مورد متن کنده کاری شده بر این ظروف دو سوال مطرح است و آن به کار بردن واژه ی baatugaza به عنوان جام شراب و همچنین واژه ی siymm برای نقره است که این دو واژه در دوره ی هخامنشی متداول نبوده اند.